Warning: Use of undefined constant artykul1 - assumed 'artykul1' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /centrum-profilaktyki/index.php on line 29

Najczęstsze objawy zawału:

  • Ból w klatce piersiowej lub dyskomfort w postaci ucisku, rozpierania lub ściskania.
  • Dolegliwości ze strony górnej części ciała (jedno lub drugie ramię, plecy, kark, żuchwa, żołądek).
  • Zadyszka.
  • Zimny pot.
  • Mdłości.
  • Nagłe uczucie wyczerpania (nie wynikające z braku snu).

"Ból lub dolegliwości wiążące się z zawałem mogą być trudne do zdiagnozowania ponieważ serce samo w sobie nie czuje bólu. Nie ma ono włókien nerwowych odpowiadających za przewodzenie bólu. (...) Kiedy coś złego dzieje się z sercem, znajdujące się w nim nerwy mogą zostać pobudzone elektrycznie, a kiedy impulsy dojdą do kręgosłupa, mogą spowodować zwarcie w innych nerwach - np. pobudzić nerwy łączące się z ramieniem.
I to właśnie te nerwy przekazują impuls bólowy. Dlatego przy problemach z sercem boli nas ramię, klatka piersiowa albo żuchwa, w zależności od tego, które nerwy zostały pobudzone. Czasami do działania przystępuje również mózg, stymulując nerw błędny odpowiedzialny za rozstrój żołądka i zlewanie zimnym potem. Ale jeśli zdarzy się tak, że włókna nerwowe się nie skrzyżują, podczas zawału nie odczujesz żadnych dolegliwości. Właśnie dlatego wiele osób nie wie, że w danej chwili przechodzi zawał."

Na podstawie książki "Twój organizm. Poradnik użytkownika"
dr n. med. Mehmet C.Oz
dr n. med. Michael R. Roizen


<< powrót